Pleiskanos. Kada jos kosmetinė problema, o kada – odos liga?


Vėjas, šaltis negailestingai džiovina mūsų odą, neaplenkdamas ir galvos odos, todėl neretai atsiranda pleiskanų. Kada tai tik nemaloni kosmetinė problema, o kada - odos liga? Kokios priemonės efektyviai naikina pleiskanas?
 

Kodėl atsiranda pleiskanų?


Ligos, stresas, netinkamas šampūnas, galvos odos alergija, vitaminų trūkumas - tai priežastys, dėl kurių dažniausiai atsiranda pleiskanų. Be to, jų gali atsirasti dėl grybelio, todėl teiginys, kad pleiskanomis galima užsikrėsti šukuojantis svetimomis šukomis, nėra laužtas iš piršto. Gana dažnai pleiskanų atsiranda, kai naudojamos netinkamos ar nekokybiškos galvos odos, plaukų priežiūros priemonės.
 

Netinkama kosmetika ar odos liga?


Jei galvos pleiskanos yra sausos, smulkios, tai greičiausiai kosmetinis defektas. Kai pleiskanos pavienės ir byra ant rūbų, dažniausiai tai odos reakcija į jai netinkantį šampūną, balzamą, plaukų laką ar putas. Tokių pleiskanų lengva atsikratyti pakeitus plaukų priežiūros priemones. Tačiau reikėtų žinoti: jei yra pleiskanų, iš pradžių šampūną nuo pleiskanų reikėtų naudoti 2-3 kartus per savaitę, o būklei pagerėjus, profilaktiškai kas 4-5 plovimą. Pavyzdžiui, šampūnai nuo pleiskanų Keune Care Line, Keune So Pure ramina galvos odą, slopina niežėjimą, naikina pleiskanas ir neleidžia joms atsirasti.
Sutrikus organizmo riebalinių liaukų funkcijai, oda taip pat pradeda pleiskanoti, tuomet pleiskanos būna susimaišiusios su odos išskiriamais riebalais, jos laikosi prikibusios prie galvos odos ir plaukų. Kartais tokios pleiskanos dengia galvos odą didesniais plotais, tuomet galima įtarti, kad tai odos liga.
 

Kaip pasireiškia seborėja?


Seborėja - viena iš daugelio odos ligų, kuri pasireiškia sutrikus riebalinių liaukų funkcijai, taip pat sergant nervų, virškinimo, endokrininių liaukų ligomis. Ryškiausia seborėja būna galvos plaukuotoje dalyje - oda paraudusi, riebaluota, pleiskanota, plaukai sulipę. Pleiskanos - pilkos, gelsvos, laikosi prikibusios prie plaukų. Seborėja gydoma gydomuoju šampūnais (PRIMARIA „Zinco Py Hygienising Bath“, KEUNE P13 Šampūnas TAR) kurie pasižymi veiksmingu antigrybeliniu poveikiu. Esant riebiai seborėjos formai, patartina trinkti galvą švelniu muilu ir galvos odą įtrinti spiritiniais gydomaisiais losjonais. Jei sergate sausos seborėjos forma, reikėtų galvą plauti rečiau ir minkštesniu, nekarštu vandeniu. Seborėjos eigai daro įtaką ir mityba. Reikėtų mažiau gerti kavos, mažiau valgyti saldumynų, riebalų, grietinėlės, daugiau įvairių daržovių, vaisių.
 

Pleiskanų būna ir sergant psoriaze.


Psoriazė (žvynelinė) - lėtinė neužkrečiama odos liga. Sergant psoriaze galvos odoje atsiranda rausvų įvairaus dydžio papulių, padengtų balkšvomis, panašiomis į žvynus pleiskanomis. Seborėjos ir žvynelinės ligos simptomai labai panašūs. Paprastai oda parausta, ją niežti, jaučiamas bendras diskomfortas. Tačiau sergant psoriaze papulių, padengtų žvynais, neretai būna ir kitose kūno vietose - ant alkūnių, blauzdų, pilvo ir panašiai. Ši liga neišgydoma, tačiau galima pristabdyti jos aktyvumą tinkamai gydant ir naudojant kosmetines priežiūros priemones. Skiriami šampūnai su degutais, gydomieji hormoniniai losjonai ir kt. Rinkoje yra - kaukė-kremas, tinkanti ir galvos, ir kūno odai. Masažuojančiais judesiais arba naudodami šukas retais dantimis užtepkite kaukę ant drėgnų plaukų nuo šaknų iki pat galiukų. Palaikykite 2 – 3 minutes, po to plaukus kruopščiai išskalaukite. Didesnė dalis kosmetikos firmų turi priemonių nuo psoriazės pleiskanų. Sergant šia liga reikia saugoti odą, vengti erzinančių veiksnių, t.y. nerūkyti, vengti emocinės įtampos, pakankamai išsimiegoti, nevartoti alkoholio, aštraus maisto. Sergantiesiems seborėja ar psoriaze yra veiksmingų priemonių riebioms pleiskanoms gydyti, tai želė, specialūs šampūnai nuo seborėjos.
 

Kuo naudinga galvos odai mineralinė druska?


Smulki natūrali mineralinė druska yra puiki priemonė nuo pleiskanų ir plaukų slinkimo. Negyvosios jūros druska maitina ir atnaujina pažeisto plauko struktūrą, efektyviai šalina pleiskanas, papildo plaukų šaknis ir galvos odą mineralinėmis medžiagomis.
Jei yra pleiskanų, išplaukite galvą šampūnu, o vėliau apie 20-30 g (vienu valgomuoju šaukštu) smulkios mineralinės druskos masažuokite drėgną galvos odą. Po 5-10 minučių gerai išskalaukite šiltu vandeniu.
Tačiau nereikėtų naudoti druskos, jei sergate seborėja ar psoriaze.
 

Tad nuo ko pradėti, kai atsiranda pleiskanų?


Nuo konsultacijos. Pirmiausia pasikonsultuokite su odos ligų gydytoju, kirpėju ar kosmetologu. Jis patars, kokį gydomąjį tepalą, skystį, šampūną, balzamą ar plaukų kaukę pasirinkti.
Jei jūsų galvos oda sausa, reikėtų gerti kuo daugiau skysčių ir drėkinti ją visais įmanomais būdais: naudoti drėkinamąsias plaukų kaukes, kremus gydomuosius losjonus riebalų liaukų funkcijai normalizuoti. Būtina atsisakyti riebaus ir aštraus maisto. Galvą reikėtų stengtis plauti tik tada, kai ji jau nešvari. Per dažnas galvos plovimas dar labiau sausina odą, ir ji dar gausiau pleiskanoja.
Sausoms pleiskanoms naikinti skirtos gydomosios linijos, susidedančios iš giluminio valymo priemonės, šampūno ir gydomojo losjono. Jei galvos pleiskanos yra sausos, smulkios, tai greičiausiai kosmetinis defektas. Kai pleiskanos pavienės ir byra ant rūbų, dažniausiai tai odos reakcija į jai netinkantį šampūną, balzamą, plaukų laką ar putas. Tokių pleiskanų lengva atsikratyti pakeitus plaukų priežiūros priemones. Tačiau reikėtų žinoti: jei yra pleiskanų, iš pradžių šampūną nuo pleiskanų reikėtų naudoti 2-3 kartus per savaitę, o būklei pagerėjus, profilaktiškai kas 4-5 plovimą. Pavyzdžiui, šampūnai nuo pleiskanų So Pure, Keune Care line ramina galvos odą, slopina niežėjimą, naikina pleiskanas ir neleidžia joms atsirasti.
Sutrikus organizmo riebalinių liaukų funkcijai, oda taip pat pradeda pleiskanoti, tuomet pleiskanos būna susimaišiusios su odos išskiriamais riebalais, jos laikosi prikibusios prie galvos odos ir plaukų. Kartais tokios pleiskanos dengia galvos odą didesniais plotais, tuomet galima įtarti, kad tai odos liga.